ארגוני סטודנטים ערבים בישראל

נהוג לחשוב על האוניברסיטאות כמעוז הליברליזם, החשיבה הנאורה והרציונלית. אלא שבניגוד למה שהיה אפשר לחשוב, רבים מהסטודנטים הערבים שמגיעים לאוניברסיטאות ישראליות עוברים דווקא תהליך של הקצנה דתית ואידיאולוגית.

הבעיה מתחילה הרבה לפני הכניסה לשיעורים. ארגוני סטודנטים ערביים באוניברסיטאות הישראליות פועלים באופן דומה לאירגונים כמו חמאס והאחים המוסלמים, בעיקר בצורה של פעילות דעוה (دعوة) אינטנסיבית:
יצירת סביבה של תמיכה בסטודנט, הן כספית, והן קהילתית- על ידי יצירת קבוצה מגובשת, נפרדת משאר הסטודנטים. האיסלאם מוצג כמכנה המשותף בין חברי הקבוצה אשר המבדיל אותם משאר הסטודנטים. הבידול יוצר ריחוק משאר הסטודנטים, והתוצאה (הרצויה מבחינת אירגונים אלו) היא תחושה של "אנחנו מול הם". בסופו של דבר, הניכור והבידול מקטינים למינימום את האינטרקציה של הסטודנט הערבי עם סטודנטים מרקע שונה, ויוצרים קרקע נוחה להטמעת האידיאולוגיות הקיצוניות שהארגונים מקדמים.
נקודה נוספת שיש לציין היא העובדה שהסטודנט הערבי, בהגיעו לאוניברסיטה ישראלית חוטף "שוק עברית". לשפה הערבית אין כמעט ביטוי בחיים האקדמיים באוניברסיטה. שפת ההוראה היא בעיקר עברית, ושפת כתיבת העבודות היא בדר"כ עברית בתואר הראשון ואנגלית בתארים המתקדמים.
פעילות האירגונים, לעומת זאת, נעשית בשפה הערבית בלבד. במפגשים הסטודנט פוגש סטודנטים הנתקלים בבעיות הסתגלות דומות, והחוויה כולה מהווה חזרה למוכר ול"בטוח" בתוך סביבה של חוסר ודאות וקשיים. הארגונים מנצלים את המצב כדי למשוך סטודנטים לפעילויות, ובתוך כך, לקרב אותם לאידיאולוגיה הקיצונית שהם מנסים לקדם. בנוסף, העובדה שהפעילות מתבצעת בערבית מאפשרת למסך אותה מפני סטודנטים יהודים ולהציג באופן גלוי חומרי תעמולה, שאם היו מתפרסמים בעברית, היו מחוללים מהומות בקמפוסים.

הארגונים מוצאים כר פורה לפעילותם בעיקר במעונות הסטודנטים, שם תפעול מנגנון התעמולה נוח במיוחד. מצד אחד נמצאים במעונות ריכוזים גדולים של סטודנטים ערבים המגיעים בדר"כ מרקע סוציואקונומי נמוך, ומצד שני הם מאפשרים נוחות לוגיסטית שכן האוניברסיטאות מקצות חדרים לפעילות האירגונים ללא בקרה על התכנים המועברים בהתכנסויות.

דוגמה לנושא היא תנועת "איקרא" (جمعية إقرا):
תנועת איקרא מזוהה עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, והיא פועלת תחת המוטו של "תמיכה בסטודנט הערבי". התנועה מארגנת הרצאות של "החזרה בתשובה", וכנסי הסתה בחסות חופש הביטוי שבם מרצים אנשי דת ומטיפים קיצוניים בחסות האוניברסיטאות הישראליות.

עוד בנשא:
מצע בל"ד

קישורים חיצונים
הישג לתנועה האיסלאמית באוניברסיטת ת"א, אתר ידיעות אחרונות
האתר הרשמי של תנועת איקרא
חוקר: סטודנטים ערבים בחיפה מקושרים לחמאס, אתר ידיעות אחרונות
• חגית ששר, תחקיר: האוניברסיטה הערבית, אתר הצופה